Генсек для України: чого чекати від нового керівництва НАТО » Медиавектор. Независимое информационное издание
Контакты: mediavektor.org@yandex.com
 |   |  Обратная связь

Опрос

Loading...Календарь
«    Август 2017    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 


 
 

Генсек для України: чого чекати від нового керівництва НАТО

2-04-2009, 17:09 | Новости, Мир
Генсек для України: чого чекати від нового керівництва НАТОНовообраному Генеральному секретарю НАТО доведеться з-поміж інших питань перейматися проблемами України. І хоча Генсек не має формального впливу на прийняття рішень країнами-членами Північноатлантичного Альянсу, його позиція багато в чому може впливати на їхнє бачення.

Шістдесятиріччя свого існування НАТО зустріне з новим Генеральним секретарем. На ювілейному Саміті організації, що пройде 3-4 квітня в Кельні (Німеччина) та Страсбурзі (Франція), Яаап де Хооп Схеффер завершить своє перебування на найвищій цивільній посаді Альянсу. Хто стане новим Генеральним секретарем досі залишається інтригою і, не зважаючи на досить вузький список найвірогідніших кандидатів, передбачити остаточне рішення доволі складно.

До списку кандидатів з найбільшими шансами експерти зараховують чинного прем`єр-міністра Данії Андерса Фог Расмуссена, міністра оборони Канади Петера Маккея, колишнього міністра закордонних справ Болгарії Соломона Пассі та міністра закордонних справ Польщі Радослава Сікорські.

Новинар спробував проаналізувати, якою бачать Україну претенденти на пост Генсека НАТО і як вони сприймають перспективи подальшого розширення НАТО на Схід.

Людина слова

Кандидатуру данського прем’єра Андерса Фог Расмуссена підтримують Франція, Німеччина та Великобританія. На його підтримку висловились Сполучені Штати Америки. Поміркований політик відомий як "людина слова", адже за свою політичну кар’єру він дотримувався принципу виконання власних обіцянок.

І хоча більшість оглядачів переконані, що Расмуссен має найкращі шанси обійняти пост Генерального секретаря, існує думка, що данський прем'єр-міністр може відмовитися від даної посади. Адже не виключено, що Данія пропонуватиме його кандидатуру на посаду Верховного представника Євросоюзу із закордонних справ.

Тим не менше, як повідомляє німецький щотижневик Der Spiegel, заступник Андерса Расмуссена у Ліберальній партії, міністр фінансів Ларс Льокке Расмуссен вже придбав десять нових костюмів, щоб мати відповідний вигляд, заступивши Расмуссена на посаді прем’єр-міністра.

Останнім часом саме Данія є впливовим гравцем в Альянсі. Уряд Расмуссена підтримує операцію в Афганістані не лише декларативно чи фінансово, як це робить більшість європейських членів НАТО. Данський контингент в Афганістані нараховує 700 осіб . Для країни з населенням 5,5 млн. осіб такий внесок в союзницькі сили є досить вагомим.

Данія послідовно підтримує євроатлантичні прагнення України. Так, напередодні квітневого саміту НАТО у Бухаресті минулого року, Андерс фог Расмуссен завітав у Техас, на ранчо до тодішнього президента США Джорджа Буша.

Після зустрічі данець заявив, що НАТО має подати чіткій сигнал Україні та Грузії стосовно членства: "Через НАТО та Європейський Союз ми маємо донести свою позицію Україні та Грузії. Ми підтримуємо їхні реформи та спроби розвинути відносини з Європою та державами за Атлантикою".

Окрім того, надзвичайно активним на українському напрямку є громадський сектор політики НАТО: на інформаційні проекти в Україні виділяються кошти Данським міністерством закордонних справ, а реалізувати їх допомагають фахівці з громадських організацій, зокрема Данської Атлантичної Асоціації.

Така зацікавленість дозволяє із впевненістю сказати, що обрання Генеральним Секретарем Андерса фог Расмуссена є сприятливим для подальшого євроатлантичного курсу України, оскільки можна розраховувати на підтримку та активність скандинавського представника.

Проте застосувати право вето проти обрання Расмуссена погрожує Туреччина. Турецькі політики не забули Расмуссену інциденту з карикатурами на пророка Мухаммеда і налашотвані помститися за приниження власних релігійних цінностей.

У такому випадку першість може отримати представник Центрально-Східної Європи, а саме міністр закордонних справ республіки Польща Радослав Сікорські.

Польський дипломат

Кандидатура Сікорські має стати насамперед виявом повної інтеграції до НАТО держав так званої першої хвилі розширення, якій 12 березня минуло десять років. Угорщина, Чехія та Польща наголошують на тому, що обрання кандидата з Центрально-Східної Європи має остаточно підтвердити відсутність розподільчих ліній в Європі.

Філософія єднання Європи є сприятливою для України. Радослав Сікорські декларував свою підтримку Україні ще у 2005 році, коли більшість членів Альянсу негативно сприйняли заяву новообраного Президента України Віктора Ющенко про вивід українського контингенту з Іраку.

"Я вважаю, що Сполучені Штати Америки мають змиритися з цим рішенням щодо Іраку", - зауважив Сікорські в інтерв’ю виданню Rzeczpospolita. І додав: "Ющенко пообіцяв вивести війська з Іраку вимушено, під тиском обставин: йому довелося нейтралізувати звинувачення сил, підтриманих Кремлем, в тому, що його дружина послуговується інтересами Америки ".

Сікорські був та залишається послідовним адвокатом України, наголошуючи на тому, що приклад демократичних перетворень в Україні може призвести до "тектонічних зсувів" у Білорусі. "Євроатлантична спільнота повинна підтримати Україну, надавши реальні перспективи членства в Альянсі", - часто переконує своїх партнерів Сікорські.

Шанси Радислава Сікорські досить високі, з огляду на досить консолідовану позицію держав останніх двох хвиль розширення. Проти нього грає хіба що певна категоричність по відношенню до Росії.

Популярний лицар непопулярних рішень

Під таким прізвиськом фігурує в повідомленнях в пресі власної країни Соломон Пассі – голова парламентського комітету, та один з найімовірніших кандидатів на посаду Генсека.

Позиція колишнього болгарського міністра закордонних справ Соломона Пассі у стосунках з Росією є більш поміркованою, однак такою ж принциповою. У 2004 році Соломон Пассі головував в ОБСЄ і був одним з тих, хто намагався врегулювати ситуацію в Україні.

Вже тоді Соломон Пассі дотримувався стриманої оцінки подій в Україні, уникаючи терміну "помаранчева революція", висловлюючись натомість "вільні та прозорі вибори".

Звісно, така риторика великою мірою була продиктована дипломатичними міркуваннями. Проте, на думку іноземних оглядачів, вона дозволила не загострити до крайнощів відносини з Росією в рамках ОБСЄ, підтримавши в той же час Україну.

Пассі був одним з перших політиків, хто ще в кінці 80-х років закликав до розпуску Організації Варшавського договору та до просування НАТО на Схід.

В 2004-2005 роках Пассі висунув ініціативу поширення "Євроатлантичних цінностей" від Балкан до Чорного моря і далі. В рамках цієї ініціативи були підписані угоди з Албанією, Хорватією, Македонією, Чорногорією, Сербією, Грузією та Україною.

Тим не менше, хоча Пассі неодноразово декларував підтримку Україні, першочергова його увага сконцентрована саме на Балканських державах. Болгарія активно пропагує ідею інтеграції "серця Європи" у НАТО і заради цього буде готова в певний момент закрити очі на українську проблему. Відтак, його призначення є найменш прийнятним для України з-поміж окреслених вище.
Другие новости по теме:
Борис Тарасюк: НАТОвський чобіт на українській землі – це міф Борис Тарасюк: НАТОвський чобіт на українській землі – це міф
Ющенко: Україна наполягатиме, щоби вже цього року її долучили до ПДЧ Ющенко: Україна наполягатиме, щоби вже цього року її долучили до ПДЧ
У Києві відбулася рада міністрів оборони Південно-Східної Європи У Києві відбулася рада міністрів оборони Південно-Східної Європи
Міністр Яценюк у Комісії Україна — НАТО: руки геть від наших сварок Міністр Яценюк у Комісії Україна — НАТО: руки геть від наших сварок
Віктор Янукович закликав донетчан вчити українську мову Віктор Янукович закликав донетчан вчити українську мову
 
| |
 
 НовостиFree counters!