Ющенко: не треба робити ворогів в оточенні президента » Медиавектор. Независимое информационное издание
Контакты: mediavektor.org@yandex.com
 |   |  Обратная связь

Опрос
Календарь
«    Июнь 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930


 
 

Ющенко: не треба робити ворогів в оточенні президента

15-05-2008, 15:45 | Политика
Ющенко: не треба робити ворогів в оточенні президентаВіктор Ющенко скритикував уряд Юлії Тимошенко, як він сказав, за авантюрну політику в економіці та конституційних питаннях.

В інтерв'ю Українській службі Бі-Бі-Сі в Лондоні Віктор Ющенко також засудив заяви мера Москви Юрія Лужкова щодо Севастополя, але висловив сподівання на плідну співпрацю з новим президентом Росії Дмітрієм Медвєдєвим.


Віктор Ющенко: Мені прикро, що парламент починає ставати жертвою певних політичних інтриг, які знаходяться, на жаль, навіть не в опозиції, а у певних політичних силах більшості, чинної влади. Мені здається, має бути соромно владі, яка отримала повноваження від виборців, проводити спекуляції, маніпулювання інституціями для того, щоби їх блокувати. Це – просто негідна політика. Це щось від недоброчесної непорядної політики.
Тому для мене це питання стоїть так: основний виклик у діалозі, який є сьогодні, чи Україна продовжує формувати прозору чесну політику, веде дискусії публічно, чесно, щоб нація була поінформована і розуміла, про що іде дискусія. Чи ми будемо приймати і давати дозвіл авантюристам проводити підкилимну політику.
На мій погляд, звичайно, у коаліції є ряд протилежностей. Я не буду приховувати, що вони досить не прості. Наприклад, у площині економіки для “Нашої України” не є характерною політикою повернення до адміністративної економіки. Ми не хочемо повертатися у світ адміністративно керованої ціни. Нас не влаштовує ревізія приватизації. Нас це не влаштовує!

Ми виступаємо проти цього.Хоча я розумію, яка була історія української приватизації 8-10 років тому. Я це все розумію, але нам слід зважити національні інтереси і сказати, що сьогодні два-три негативні приклади ревізії приносять більше шкоди на ті очікування інвестиційні, які ми маєм. Нам треба знайти правильний,мудрий державний курс у питанні реприватизації. Це дуже чутливе питання, на якому категорично стоїть моя політична сила, щоб не допустити цієї ревізії.
Ми не хочемо адміністративних заборон вивезення експортної продукції. У нас сьогодні заборонений вивіз зерна. Чому? У нас надлишок понад 5 мільйонів тонн зерна. У нас немає, де зберігати новий врожай. Ми не можемо зрозуміти, чому заборонений вивіз олії. Україна виробляє у шість разів більше олії, ніж вона споживає. Тобто це тіньові, сірі процеси, які не може вітати коаліція. Я розумію, що це компетенція уряду, але на право висловлення своєї позиції має і частина політичних партій коаліції.

Чи ці протиріччя настільки серйозні, що можуть призвести до розпаду коаліції чи відставки уряду?


Віктор Ющенко: Я знаю, що в певних колах проробляються задуми прийняти зміни до конституції. При цьому не ті зміни, які сьогодні опрацьовуються публічно, а вже сьогодні Медведчуком разом із певними соратниками Юлії Володимирівни написані, і тільки питання стоїть, як їх внести у парламент. Під власними іменами їх внести – це значить повернутися в історію 2004 року. Це – боязно. І тому вся інтрига зводиться до того, що треба створити в парламенті тимчасову надзвичайну комісію. Але згідно закону така комісія може бути створена, коли хтось вніс іменні пропозиції щодо змін конституції.
Це 150 депутатів, які підписалися під пропозиціями на зміни політичного ладу в країні. Сміливості не вистачає для внесення таких пропозицій, тому що вони дисонансні і для суспільства, і для інших політичних учасників. Але з іншої сторони є колосальне бажання повторити інтригу 2004 року: зробити, по суті, конституційний переворот, вийти на дострокові парламентські вибори, зробити те, що робиться у Києві. Просто паралізувати роботу Києва, робити ревізію політичну.
Моя позиція є протилежною. Я хочу, щоб, коли ми говоримо про конституційні зміни, це робилося на самому публічному й універсальному майдані України за участі депутатів ВР, позапарламентських партій, правозахисників, журналістів, науковців… Давайте на цьому рівні зробимо пропозиції, потім внесемо їх у парламент, і ця конституційна комісія проведе дебати у парламенті. Потім звертаємося до КС і проводимо референдум. Таким чином, ми будемо чесними перед своїм народом. Нам не треба повторювати помилку Медведчука, Мороза і тої компанії, яка у 2004 році через коліно ламала націю, дурила її, і це призвело до громадянського протистояння.

Багато хто каже, що ці суперечності між вами, Секретаріатом президента і урядом багато в чому інктимінуються Віктору Балозі, голові Секретаріату...

Віктор Ющенко: Все це дурниці! Це мені нагадує 2005 рік: “Ющенко проводив в принципі нормальну політику, і я згодна з політикою Ющенка, а от його оточення – дуже гниле”. Повірте, я – самодостатній політик. У мене є технічний апарат, який забезпечує мою щоденну роботу, він виконує ті директиви, які дає президент. Немає самостійної інституції “оточення президента”. Подивіться на оточення будь-кого із української влади. Воно робить ту саму технічну роботу, що і оточення президента, чи оточеня прем’єра, чи оточення спікера ВР, чи голови обласної адміністрації, мера Києва і т. ін. Давайте не спекулювати. Якщо в нас є проблеми ідеологічного порядку, розходження між певними інституціями, давайте їх просто обговорювати. Не треба робити ворогів в оточенні.
Подивіться на оточення будь-кого із української влади. Воно робить ту саму технічну роботу, що і оточення президента, чи оточеня прем’єра, чи оточення спікера ВР, чи голови обласної адміністрації, мера Києва і т. ін. Давайте не спекулювати. Якщо в нас є проблеми ідеологічного порядку, розходження між певними інституціями, давайте їх просто обговорювати. Не треба робити ворогів в оточенні.

Але у 2005 рокі, коли був конфлікт Тимошенко-Порошенко, була пакетна відставка і того, і того. Зараз може бути пакетна відставка Тимошенко-Балога?

Віктор Ющенко: Я просто тоді продемонстрував, що для мене що ліва, що права рука, а це мої побратими, це люди, яким аплодувала нація, це люди, які стояли за моєю спиною на Майдані, це люди, які сміялися, раділи, це люди, які ілюстрували, що вони демократи і т.д. А коли почалися ці брудні перепалки, які, я переконаний, принижували і зараз принижують Україну, мене це турбує. Тому та проблема, яка має конституційний характер, ми її пропонуємо вирішити в публічному, прозорому ключі. Це не проблема приватних стосунків.

У Віктора Андрійовича Ющенка і Юлії Володимирівни Тимошенко які особисті стосунки: прагматизм, суперництво, антипатія, симпатія? Як у вас на особистому рівні?

Віктор Ющенко: Просто скажу: я у своєму житті пройшов речі і маю той статус, який дає мені право говорити. Якщо моя робота полягає в тому, щоб цій державі, цій нації було краще жити з кожним місяцем, з кожним роком – оце хліб, сіль моєї політики. Мене не цікавить, де я буду через 3 роки. Я самодостатня людина, але я хотів би сказати, що українське визначення демократії в тому, що ця країна понад усе шанує публічність, прозорість, демократію, нових політиків. Я все зроблю, щоб закріпити ці цінності в українські політиці. Якщо у цьому випадку у мене будуть партнери, в тому числі і у великому бізнесі, які добре починають розуміти, що мати авантюрну владу, неморальну владу, яка хоче свою руку накласти чи то на газ, чи то на нафту, чи то на руду, чи то на шельф Чорного моря, чи на будь-що – це відголоски вчорашнього дня. Я переконаний, що нація, бізнес, політичні сили, можливо, із маленькими шоками, але починають розуміти, який український вибір повинен бути з точки зору політичного ладу. Тому я спокійно дивлюся на ці стосунки, в мене немає приязні, чи неприязні. Відверто вам скажу, я буду аплодувати людині, яка працює на Україну. Коли я бачу на своїй дорозі людину, яка хоч по крихті мені допомагає розбудовувати вічну Україну, для мене це вже напів-Бог.

Ви самі зачепили тему майбутнього, ви вже вирішили, чи ви будете балотуватися наступного року, чи поки що рішення немає?

Віктор Ющенко: Задайте це питання через 12 місяців, і я відповім.

А тепер щодо Росії. Оці останні заяви мера Москви Юрія Лужкова, наскільки, на вашу думку, вони віддзеркалюють точку зору цього політика, чи це просто свідчення резонансу у російському суспільстві?

Віктор Ющенко: Мене менше це цікавить. Мене цікавить більше, аби українська нація розуміла, що це – приниження для неї. У нас повинна бути самодостатність. Якщо ми приймаємо гостя у своєму домі, він повинен поважати інтереси цієї держави, інтереси цих людей, байдуже, якої вони національності.
Якщо ти перебуваєш у будь-якій країні світу – ти намагаєшся щось сказати їхньою материнською мовою. І цим, власне, ти й продемонструєш те, як ти шануєш цю націю, щось згадати у тості з їхньої культури, щось сказати на політичних переговорах про історичні зв’язки.

Сказати комплімент нації, сказати комплімент культурі. Це не просто етикет політика, а нормального громадянина планети. Коли ти вступаєш до чужого дому – скажи комплімент господарю. І за це тебе лише зайвого разу оцінять. І у зворотному напрямку, коли про українську націю, український суверенітет, про цілісність української території, українського кордону говорити щось зневажливе – до нього буде застосовано заходи у відповідності до конституції України.

Коли про українську націю, український суверенітет, про цілісність української території, українського кордону говорити щось зневажливе – до нього буде застосовано заходи у відповідності до конституції України

А от у Росії лунають такі голоси, що Москва може навіть вийти з великого договору з Україною або не пролонгувати його?


Віктор Ющенко: Я не хочу полемізувати з цього питання. Вести дискусію у плані «а може…» мені не достойно. Якщо ми цінуємо наше сусідство, якщо ми поважаємо батьків-прадідів, наші традиції, нашу державу, то я переконаний, що ми все маємо зробити, аби на найвищому державному рівні менш за все працювало б емоцій. Ми повинні говорити про серйозні міждержавні стосунки, а відтак я б не розкидав направо-наліво такі міждержавні угоди, тому що проблему створити можна дуже просто, а виходити з неї доведеться роками.
Тому я й нашим, і російським політикам бажаю шанувати наші доброзичливі стосунки і додавати до тих стосунків нових приємних обставин. Україно-російська політика ніколи легкою не була, але, я переконаний, що в останні роки вона наближається до таких канонічних правил та процедур.

Як президент України я дуже ціную наше добросусідство з Росією. Я добре розумію, що це велика держава, що це вічний наш сусід, що між нами є унікальні стратегічні інтереси, що нас пов’язує історія, можливо, різна, але ми повинні шукати спільні цілі, спільну мету. Саме цього торкалися ініціативи з президентських комісій та підкомісій, які було створено з великої низки питань, таких як спільний кордон, Чорноморський флот тощо.

Пане президенте, нині у Росії новий президент - Дмітрій Медведєв. На Заході висуваються сподівання на нову добу стосунків між Заходом і Росією, які ваші сподівання на стосунки з Росією Медведєва?

Віктор Ющенко: Я думаю, що нам всім вигідно відмовитись від історії холодної війни. Як на мене, нам варто зрозуміти, що діалог сьогодні допоможе дати відповіді на ті виклики, які є чутливими. Будемо говорити так – Росія зараз змінюється. Вона виходить з іншими амбіціями, бажаючи пристосувати їх у світі. З іншого боку, світ хотів би уніфікувати свої стосунки з кількох секторів.

Коли ми, наприклад, говоримо про енергетику – як зробити так, аби у цьому світі, якщо ти володієш нафтою чи газом, аби це не стало знаряддям політичного тиску? Нам треба подумати, як зробити транзитний простір доступним для усіх. Мені здається, що Росії вигідно йти у фарватері оцього спільного знаменника і вести діалог зі світом. Україна усіляко сприятиме веденню такого діалогу.

Як виглядає, новий президент Росії Медведєв є людиною ліберальних поглядів, і ледь не доводилось чути, що у Росії до влади прийшов свій Ющенко, лишень без революції і гасел на кшталт «Путіна – геть!». Але, як ви вважаєте, чи з огляду на це вам якось буде легше з ним?

Віктор Ющенко
: Я чесно хочу сказати, що мені важко відповідати на ці запитання, тому що треба мати аргументи, аби бути відповідальним за ці слова. Як на загальну логіку, кожен наступний правитель, кожен наступний президент мав би бути ефективнішим з точки зору того, що він стає на плечі попередників. Тому у цьому плані ми могли б сподіватися, що висновки робить і Росія, і світ, і висновки робить кожен конкретний політик.

Президент США Джордж Буш вже сказав, що перейшов на «ти» з президентом Медведєвим, а от ви та «ти» чи на «ви» з ним?


Віктор Ющенко
: На «ви», бо ж ми власне оце щойно познайомились. Але я зроблю все для того, аби стосунки України з Росією збагатилися ще й приватною дружбою обох президентів.

А от з питання Грузії. Зараз непрості стосунки Росії та Грузії з питання Абхазії. Кажуть, що там «гарячі грузинські голови»... Що б ви сказали своєму доброму приятелеві Михаїлові Саакашвілі? Чи є у вас подібний вплив, аби трохи розрядити ситуацію?

Віктор Ющенко: Я б не починав з того, що там «гарячі грузинські голови». Коли мова йде про цілісність території – кожна голова буде гарячою. Бо кожна історія починається з твоєї хати, з твоєї родини, з поваги до твого суверенітету. Отож ми мусимо здавати собі справу з цілою відповідальністю, про яку тут йдеться.

Чи Україна могла б тут щось запропонувати? Якісь миротворчі зусилля?

Віктор Ющенко: Ми вже говорили з президентом Саакашвілі щодо тієї ситуації, яка складається щодо суверенітету певних територій Грузії. Як на мене, все це має стати виключно компетенцією грузинської влади. Це грузинська територія, і всі проблеми, які там виникають, мають вирішуватись у контексті конституції Грузії. Якщо для вирішення цих питань мав би бути сформований якийсь міжнародний фонд, в останньому меморандумі, що його ми підписали з Грузією, ми заявляємо, що Україна готова виступити як миротворець, або в інший спосіб.

Я переконаний, що Грузії сьогодні потрібні друзі, і ми закликаємо всіх поставитись уважно до розв’язання абхазького, і осетинського конфліктів. У цьому ми звертаємось до керівництва Росії з проханням продемонструвати толерантність, здоровий глузд, бажання вести переговори і не загострювати ситуацію.
Я переконаний, що і ті зміни, які відбулися у керівництві Росії, і та позиція, яку продемонстрував Європейський Союз, США, і багато країн світу по цьому конфлікту, вона показує шлях до можливого способу його вирішення.

Українська служба BBC
Другие новости по теме:
Ющенко: Я прийняв відставку Балоги і не бачу в цьому трагедії Ющенко: Я прийняв відставку Балоги і не бачу в цьому трагедії
Україна має показати своєму молодшому братові - Росії - приклад політичної  ... Україна має показати своєму молодшому братові - Росії - приклад політичної ...
В.Черномирдін: В.Черномирдін: "Ми зі всіма працюватимемо. Ми дальтоніки, ми на кольори не ...
Грігол Катамадзе: Якщо Грузія стане членом НАТО раніше, вона буде одним із  ... Грігол Катамадзе: Якщо Грузія стане членом НАТО раніше, вона буде одним із ...
Василь Грицак: «Ми застосуємо зброю проти опозиції!» Василь Грицак: «Ми застосуємо зброю проти опозиції!»
 
| |
 
 Новости

Free counters!