У Донецькій області тривають скорботні заходи пам'яті жертв Голодомору й політичних репресій.Сьогодні в Кіровському районі Донецька біля пам\’ятнику «Жертвам політичних репресій» на Рутченковському цвинтарі відбувся мітинг, присвячений Дню пам\’яті жертв голодомору та політичних репресій. У мітингу взяли участь голова Донецької обласної державної адміністрації ВОЛОДИМИР ЛОГВИНЕНКО, Донецький міський голова ОЛЕКСАНДР ЛУКЬЯНЧЕНКО, голова Донецької міської організації «Донецький меморіал» ОЛЕКСАНДР БУКАЛОВ, свідки голодоморів і репресовані, члени обласного відділення Всеукраїнського суспільства політв\’язнів і репресованих, представники політичних партій, громадських організацій, релігійних громад різних конфесій, молодь, жителі Донецька та області.

До учасників скорботного мітингу звернувся керівник області ВОЛОДИМИР ЛОГВИНЕНКО: «Сьогодні ми зібралися в підніжжя цього меморіалу, щоб разом з усім народом України ще раз згадати трагічні події далеких 1932-1933 років. Важко підібрати слова, щоб описати всі страждання, які довелося пережити жителям України в ті далекі роки. Без болю в серце не можна говорити про масштаби голоду, що вирував на територіях аграрної держави — «житниці всієї Європи».

Більшості присутніх на сьогоднішньому мітингу пощастило. Нам не довелося бути свідками страшного лихоліття.

Але коли чуєш свідчення потерпілих і читаєш архівні документи, стає моторошно лише від думки, що трагедія Голодомору 1932-1933 років могла відбутися в країні в самому центрі Європи.

Голодомор став безпрецедентним за кількістю безневинно загиблих. Трагедія не обійшла і жителів Донецької області».

За оцінками фахівців можна стверджувати, що на Донеччині від штучного голоду постраждало більше 100 тисяч чоловік. Але завдяки тому, що на той час Донбас уже був великим промисловим центром СРСР, вдалося уникнути великих масштабів трагедії. ВОЛОДИМИР ІВАНОВИЧ переконав учасників мітингу в тому, що «добра пам\’ять і вшанування загиблих є загальним і священним обов\’язком і ми не маємо права забувати про потерпілих від голоду. У цьому полягає загальний обов\’язок держави та громадськості, що ми завжди повинні виконувати, вивчаючи нашу історію і плекаючи краще майбутнє для наших дітей».

По закінченню мітингу всі присутні ушанували пам\’ять загиблого хвилиною мовчання і запалили свічки, а єпископ Української Греко-католицької церкви Василь Пантелюк відслужив Панахиду по жертвах голодомору і політичних репресій.

Після Панахиди учасники заходу поклали квіти до пам\’ятника «Жертвам політичних репресій».

Довідка:

Пам\’ятник «Жертвам політичних репресій» — пам\’ятник на місці масового поховання жертв терору 1930-1940-х років.
Навесні 1989 року на території Рутченковського поля під час проведення розкопок були виявлені останки більше 500 чоловік із простреленими черепами. Були проведені дослідження, у ході яких установлене, що на місці розкопок поховані жертви репресій 1930-1940-х років. Активну участь приймала громадська організація «Донецький меморіал». По даним «Донецького меморіалу», кількість розстріляних виміряється тисячами.
16 вересня 1989 року відбулося перепоховання знайдених останків у двох братських могилах. 1990 року Рутченковському полю присвоїли статус цвинтаря жертв політичних репресій. Також 16 вересня 1989 року на місці поховання був закладений камінь із написом: «Тут буде споруджений пам\’ятник жертвам репресій у Донбасі в 1930-1940 р.»
25 листопада 2005 року на місці поховання був відкритий пам\’ятник жертвам політичних репресій.
Автори пам\’ятника — скульптор Олександр Порожнюк і архітектор Володимир Бучек.
Пам\’ятник являє собою четирьохметрову бронзову фігуру виснаженої людини з піднятими руками на тлі хрестоподібної стели.

Добавить комментарий